Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Potpisivanje sporazuma tek poslije Radojkine ostavke * Teško ranjen bježao od ubica * Raskinut ugovor Veselina Pejovića i Zapad banke * Poštuje zakon, Džigi ga ne zanima * Potpisivanje sporazuma tek poslije Radojkine ostavke * Novi duvanski, stvarnost ili bajka * Hapsiće zgodne Srbe u Sarajevu?
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-03-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Majka će ljutito sinu:
- Ako ne budeš dobar, više nećeš ići s tatom u zoološki vrt!
A mali će:
- Baš me briga, ionako ne volim da gledam one gole tete kako plešu!

Mali komarac se vraća kući nakon svog prvog, probnog leta.
- I kako je bilo sine? - pita ga mama.
- Fantastično! Svi su mi pljeskali.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

   
Podgoricom - datum: 2016-03-27 JEDINA VODENICA NA RIBNICI U KOJOJ SE I DALJE MELJE ŽITO NAKON VIŠE OD JEDNOG VIJEKA ZASLUŽILA ZAŠTITU
Baka Danica pokreće vodenicu Sačuvati mlin Petra Tokova Šta će se desiti sa vodenicom Petra Tokova kada Danica Popović više ne bude mogla da je održava, ne zna ni sama mlinarka
Dan - novi portal
Pod­go­ri­ca je na­ža­lost iz­gu­bi­la Sta­ru va­roš, ki­no Kul­tu­ru, ho­tel Cr­nu Go­ru i mno­ga dru­ga kult­na mje­sta pa ni­je li ta­man zad­nji mo­me­nat da se ma­kar ze­ru is­pra­vi i sa­ču­va je­di­ni mlin na Rib­ni­ci. Mlin Pe­tra To­ko­va. U mli­nu Pe­tra To­ko­va, sta­rom vi­še od vi­je­ka, vo­da Rib­ni­ce i da­lje okre­će vo­de­nič­ki to­čak o ko­jem, pre­ko 70 go­di­na bri­gu vo­di po­ro­di­ca Po­po­vić, či­ja je ku­ća smje­šte­na sto­ti­njak me­ta­ra od mli­na. Mli­nar­ka Da­ni­ca Po­po­vić je či­tav rad­ni vi­jek pro­ve­la u nje­mu i zna sve taj­ne tog kult­nog pod­go­rič­kog mje­sta.
- Mlin Pe­tra To­ko­va je star pre­ko 100 go­di­na i vla­sni­štvo je nje­go­vih po­to­ma­ka-po­ro­di­ce Vu­jo­še­vić, a na­ša po­ro­di­ca Po­po­vić odr­ža­va ga ne­što vi­še od 70 go­di­na. Vu­jo­še­vi­ći ni­su že­lje­li da se mlin uga­si i tra­ži­li su od nas da odr­ža­va­mo nje­go­vu tra­di­ci­ju. Ja sam či­tav rad­ni vi­jek, vi­še od 40 go­di­na pro­ve­la ra­de­ći u nje­mu. Naj­pri­je ga je sve­ka­r dr­žao, pa moj po­koj­ni muž i ja, a zad­njih 18 go­di­na sa­ma vo­dim ra­ču­na o nje­mu. Ovo je je­di­ni pre­o­sta­li mlin na vo­di u gra­du. Ne­ka­da je na pod­go­rič­kim ri­je­ka­ma bi­lo mno­go vi­še mli­no­va, tri sa­mo na Rib­ni­ci. Na Ska­li­na­ma je bio je­dan i is­pod ovog no­vom mo­sta na Rib­ni­ci, gdje su ne­ka­da bi­la tur­ska ku­pa­ti­la dru­gi mlin. Sa­da uglav­nom ra­de mli­no­vi na stru­ju- ka­za­la se­dam­de­set­če­tvo­ro­go­di­šnja vo­de­ni­čar­ka Da­ni­ca Po­po­vić.
Na­kon Dru­gog svjet­skog ra­ta vo­de­ni­ce su po­la­ko za­mje­nji­va­ne mli­no­vi­ma na stru­ju. Me­đu­tim, bra­šno sa­mlje­ve­no u vo­de­ni­ci ne mo­že se upo­re­di­ti sa onim ko­je se me­lje na stru­ju, is­ta­kla je Po­po­vić.
- Bra­šno sa­mlje­ve­no na vo­di je mno­go kva­li­tet­ni­je od onog sa stru­je. Stru­ja ga iz­go­ri, i ono vi­še ne­ma onaj ukus, kao ka­da ga to­čak ko­ji po­kre­će vo­da me­lje - ka­za­la je Po­po­vić.
Na vra­ti­ma mli­na is­pi­san je broj Da­ni­či­nog fik­snog te­le­fo­na, na ko­ji je mu­šte­ri­je mo­gu na­zva­ti, ali je u zad­njih ne­ko­li­ko go­di­na sve ma­nje ta­kvih po­zi­va. Ka­ko ka­že Da­ni­ca, u vo­de­ni­ci se iz go­di­ne u go­di­nu sve ma­nje ži­ta sa­me­lje.
- Sva­kog da­na je sve ma­nje po­sla, ne­će ni­ko ni­šta da si­je. Po­ne­ko na­vra­ti i na­zo­ve me, pa se spu­štam do­lje i po­kre­ćem vo­de­ni­cu. Ove zi­me ni­sam ima­la vi­še od 20 mu­šte­ri­ja, ma­da sam ka­sno po­če­la da ra­dim, tek u de­cem­bru, jer ni­je bi­lo pa­da­vi­na. Sa dža­ko­vi­ma ži­ta naj­vi­še do­la­ze lju­di iz Ma­le­si­je i Tu­zi, još po­ne­ko na­vra­ti iz Ze­te i Bje­lo­pa­vli­ća i to je to. Na­rod je okre­nuo le­đa se­lu i ne­će vi­še ni­šta da si­je. Vi­še ni za pra­sad ži­to ne melju, ne­go na go­to­vo uzi­ma­ju. Pri­je če­ti­ri da­na sam ima­la zad­nju mu­šte­ri­ju, a ko zna ka­da će sle­de­ća na­vra­ti­ti- re­kla je Po­po­vić.
Ne­ka­da ni­je bi­lo ta­ko, pri­sje­ća­la se Po­po­vić.
- Ne­ka­da je znao ve­li­ki red da se stvo­ri, ovaj put je vr­vio od ma­ga­ra­di i ko­nja ko­ji su bi­li pri­ve­za­ni za obli­žnja dr­va, ta­da je sla­bo ko imao ko­la. To­li­ko je bi­lo po­sla, da se sve­kar ne­kim da­ni­ma ni­je vra­ćao ku­ći, već je spa­vao u kre­ve­tu ko­ji je sta­vio u mli­nu. Ta­da su ra­di­le sve tri vo­de­ni­ce, dok je sa­da sa­mo jed­na u funk­ci­ji. Ova dva mlina su ošte­će­na, jer ne­ma do­volj­no vo­de da bi ra­di­li, a i ne­ma ni po­tre­be da ra­de, ka­da je po­sao sko­ro za­mro- is­ta­kla je Po­po­vić.
Iako je po­sla sve ma­nje, ne­ma da­na da se Da­ni­ca ne spu­sti do mli­na. Na po­sao u mli­nu od­u­vi­jek je gle­da­la kao na ho­bi ili ra­zo­no­du, a ne kao na pri­li­ku od ko­je se mo­že mno­go za­ra­di­ti.
- Od ovog po­sla ni­je se mo­glo za­ra­di­ti mno­go, ni ka­da je bi­lo po­sla, a ka­mo­li sa­da. Upr­kos to­me za­vo­lje­la sam ovaj po­sao i ne bih ga mi­je­nja­la ni za­šta na svi­je­tu. Ni­ka­da ga ni­sam do­ži­vlja­va­la strikt­no kao po­sao, već kao ra­zo­no­du, zbog to­ga sam i to­li­ko op­sta­la. Pro­še­tam ma­lo do mli­na, iako ne­ma po­sla. Če­lja­de je zdra­vi­je ka­da se kre­će. Ne­kad do­đem i sje­dim is­pred mli­na i uži­vam u pri­rod­nim zvu­ci­ma. Po­ne­ko do­đe sa ži­tom, pa za­sje­de­mo, raz­go­va­ra­mo i evo­ci­ra­mo uspo­me­ne. Ta­ko ču­jem po­ne­što no­vo- ka­za­la je Da­ni­ca.
Šta će se de­si­ti sa vo­de­ni­com Pe­tra To­ko­va ka­da Da­ni­ca ne bu­de bi­la u mo­guć­no­sti da je odr­ža­va, ne zna ni sa­ma vo­de­ni­čar­ka. Po­ro­dič­ni po­sao ne­će na­sta­vi­ti ni­ko od Da­ni­či­nih po­to­ma­ka.
- Mla­di se uop­šte ne in­te­re­su­ju za ovaj po­sao, nji­ma je mi­zer­no ra­di­ti po mli­no­vi­ma. Mla­de že­ne ne­će ni da za­mi­je­se, ne­go ku­pu­ju hljeb. Ko će na­sta­vi­ti po­sao ka­da ja vi­še ne bu­dem bi­la u sta­nju, ne znam, to će od­lu­či­ti Vu­jo­še­vi­ći. Znam da iz mo­je po­ro­di­ce ni­ko ne­će. Da ni­je bi­lo me­ne, on bi dav­no bio za­tvo­ren, ne vje­ru­jem da bi iko ovo ra­dio- kaže Po­po­vić.
Sa van­vre­men­skom Da­ni­com Po­po­vić ko­ja i da­lje sa istim en­tu­zi­ja­zmom po­kre­će vo­de­ni­cu, ras­ta­li smo is­pred vra­ta mli­na, na ko­ji­ma će, na­da­mo se, još du­go vre­me­na ula­zi­ti mu­šte­ri­je sa dža­ko­vi­ma ži­ta.
B.KA­LE­ZIĆ


Mlin pre­či od zdra­vlja

Ko­li­ko Da­ni­ca vo­li svoj po­sao naj­bo­lje ilu­stru­je to što se na­kon po­vre­de ku­ka, ko­ja ju je za­de­si­la pro­šlog lje­ta, i da­lje spu­šta str­mim pu­tem do mli­na.
- Pro­šlog ju­na sam po­vri­je­di­la kuk is­pred mli­na i mje­sec i po da­na sam le­ža­la u kre­ve­tu. Mi­sli­la sam da se ne­ću vi­še di­za­ti, ali sam se opo­ra­vi­la i vra­ti­la po­slu. Lju­bav pre­ma mli­nu je ja­ča od zdra­vlja. Pla­ni­ram ovo da ra­dim do­kle god mog­nem na no­ge sta­ja­ti, a ka­ko sam kre­nu­la ne vje­ru­jem do­go­di­ne da ću mo­ći- kazala je kroz osmijeh Po­po­vić.


Sme­će za­mi­je­ni­lo ri­be u Rib­ni­ci

Rib­ni­ca je ne­ka­da bi­la pre­pu­na pa­strm­ka­ma i je­gu­lja­ma, ka­za­la je Po­po­vić i is­ta­kla da se sa­da u njoj mo­že pro­na­ći sa­mo sme­će ko­je mje­šta­ni ba­ca­ju.
- Ri­ječ­kih pa­strm­ki i je­gu­lja bi­lo je ko­li­ko ho­ćeš, dok sa­da ni ža­ba ne­ma u Rib­ni­ci. Ni­no Jan­ko­vić je dr­žao rib­njak ko­ji je bio pun ri­be sa Rib­ni­ce. Me­đu­tim, od ka­da je po­če­la da pre­su­šu­je ri­be su ne­sta­le. Ne­ka­da je ri­jet­ko ka­da pre­su­ši­va­la, a u po­sled­njih 20 go­di­na sva­ko lje­to. Da­nas, mje­šta­ni ba­ca­ju šta stig­nu u Rib­ni­cu, ko­ja ka­ko na­do­đe iz­ba­ci dio sme­ća is­pred mli­na - ka­za­la je Po­po­vić.


Ma­ka­da­mom do vo­de­ni­ce

Da bi do­šli do mli­na po­treb­no se spu­sti­ti lo­šim i pri­lič­no str­mim ma­ka­dam­skim pu­tem, za ko­ji je Da­ni­ca ne­ko­li­ko pu­ta bez­u­spje­šno tra­ži­la as­fal­ti­ra­nje. Ka­ko ka­že, to joj je tre­nut­no je­di­na že­lja.
- Put je loš i mu­šte­ri­je ne mo­gu pri­ći ko­li­ma do mli­na, jer bi ih ošte­ti­li. Zbog to­ga sam iz­gu­bi­la do­sta mu­šte­ri­ja, ko­je su išle na dru­ga mje­sta. Evo vi­diš ka­kav je, ta­man je za ma­ga­rad i ko­nje. Sla­la sam za­htje­ve da mi to as­fal­ti­ra­ju, me­đu­tim ni­ko se okre­tao ni­je - is­ta­kla je Po­po­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"